Male komunalne čistilne naprave do 50 PE
VSE KAR MORATE VEDETI O MALIH KOMUNALNIH ČISTILNIH NAPRAVAH (v nadaljevanju MKČN) do 50 PE IN GREZNICAH
Zakonske podlage
Pri gospodarskih javnih službah odvajanja in čiščenja odpadnih voda se je konec leta 2015 spremenila zakonodaja, in sicer predvsem na področju MKČN in nepretočnih greznic. Področje MKČN in greznic ureja naslednja veljavna zakonodaja:
- Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Ur.l.RS, št. 98/15).
- Pravilnik o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu odpadnih vod (UL RS št. 94/14, 98/15)
- Uredba o okoljski dajatvi za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda (UL RS št. 80/12, 98/15)
- Uredba o uporabi blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu (UL RS št. 62/08)
- Operativni program odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode za obdobje od leta 2005 do 2017;
- občinski Odloki s področja odvajanja in čiščenja odpadnih vod
Kdo mora imeti MKČN oz. nepretočno greznico?
Vsi objekti, ki se nahajajo na območju, kjer ni javne kanalizacije oziroma kjer ni predvidena gradnja javne kanalizacije, ter vsi tisti objekti, ki so izven strnjenih območjih ali tako imenovanih aglomeracij, morajo imeti MKČN ali nepretočno greznico.
Ali se vaš objekt nahaja na območju aglomeracije lahko preverite na spletni strani Atlas okolja (http://gis.arso.gov.si/atlasokolja/profile.aspx?id=Atlas_Okolja_AXL@Arso) (povezava: »OKOLJE«, »AGLOMERACIJE«, v iskanje vpišite naslov vašega objekta in pritisnite enter) ali preverite pri izvajalcu javne službe.
V izjemnih primerih, ko čiščenje odpadne vode z MKČN ni dovoljeno ali ni zadostno, je potrebno vgraditi nepretočno greznico. Taki primeri, so takrat, kadar:
- je prepovedano odvajanja odpadne vode v okolje zaradi vodovarstvena področja,
- če gre za posebne geografske razmere, ki bi negativno vplivale na delovanje MKČN,
- če gre za določene stavbe (stavbe za opravljanje verskih obredov, pokopališka stavba, kulturna dediščina, nestalno naseljeni objekti, transformatorske postaje, ipd.),
- če gre specifiko terena s pogleda geologije, oziroma negativen vpliv posegov v prostor na okolico (plazljiva ali erozijska območja,…).
ROK za vgradnjo MKČN oziroma nepretočne greznice
- Za obstoječe objekte (za katere je bilo izdano gradbeno dovoljenje pred 14. 12. 2002), ki nimajo urejenega odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode tako, kot je bilo predpisano v času gradnje objekta, je rok za vgradnjo MKČN in/ali nepretočne greznice, najkasneje do 31. 12. 2021.
- Za tiste objekte, ki imajo čiščenje odpadne vode urejeno s pretočno (obstoječo) greznico (oz. v skladu s prepisi, ki so veljali v času gradnje objekta), je rok za vgradnjo MKČN in/ali nepretočne greznice ob prvi obnovi objekta.
- Če gre za industrijsko stavbo je rok za vgradnjo MKČN in/ali nepretočne greznice določen v okoljevarstvenem dovoljenju, če okoljevarstveno dovoljenje ni izdano ali ni predpisano, pa je rok za vgradnjo MKČN in/ali nepretočne greznice najpozneje do 31. 12. 2021.
Kaj je MKČN?
Mala čistilna naprava je po veljavnih predpisih lahko:
- rastlinska MKČN, lagunska MKČN, ipd., ki dosega mejne vrednosti KPK manj kot 200 mg/l,
- tipska MKČN, ki glede na izjavo o lastnostih dosega učinek čiščenja najmanj 80%,
- kot MKČN se lahko uporablja tudi naprava, sestavljena iz enote za mehansko čiščenje po standardu SIST EN 12566-1 (predizdelana pretočna greznica), oziroma SIST EN 12566-4 (na mestu vgradnje sestavljena pretočna greznica) in enote za nadaljnje čiščenje, filtracijo in infiltracijo po standardih: SIST EN 12566-6 (predizdelana enota za čiščenje komunalne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok ali posredno v podzemne vode, SIST EN 12566-5 (filtrirna naprava za predčiščene hišne odpadne vode), če gre za neposredno odvajanje v vodotok ali SIST EN 12566-2 (sistemi za infiltracijo v tla), če gre za posredno odvajanje v podzemno vodo.
Navedene standarde bo pristojno ministrstvo prilagodilo in predstavilo tako, da bodo dosegljivi in razumljivi vsem uporabnikom.
Ali se obstoječe greznice še lahko uporabljajo?
Obstoječe greznice se smejo uporabljati pod pogoji navedenimi v nadaljevanju in je nadgrajena z enoto za nadaljnje čiščenje, filtracijo ali infiltracijo, v skladu z zgoraj navedenimi standardi (SIST EN 12566-6, SIST EN 12566-5, SIST EN 12566-2).
Pretočna greznica mora ustrezati naslednjim pogojem:
- da se pri dimenzioniranju upošteva dnevna količina komunalne odpadne vode, 150 l/osebo na dan, razen če gre za stavbo za kratkotrajno nastanitev brez restavracije ali drugo gostinsko stavbo za kratkotrajno nastanitev (npr. planinska koča, gorsko zavetišče ali dom ali lovska koča), kjer oskrba s pitno vodo iz javnega vodovoda ni zagotovljena in se upošteva dnevna količina komunalne odpadne vode 30 l/osebo na dan,
- njena koristna prostornina znaša najmanj 2 m3 na osebo, razen če gre za stavbo za kratkotrajno nastanitev brez restavracije ali drugo gostinsko stavbo za kratkotrajno nastanitev (npr. planinska koča, gorsko zavetišče ali dom ali lovska koča), kjer oskrba s pitno vodo iz javnega vodovoda ni zagotovljena in njena koristna prostornina znaša najmanj 0,5 m3 na osebo, vendar ne manj kot 6 m3,
- ima tri prekate, pri čemer prostornina prvega prekata dosega približno polovico celotne prostornine pretočne greznice,
- je izvedena tako, da je preprečeno puščanje ali uhajanje njene vsebine v okolje,
- je izvedena tako, da je zagotovljeno njeno odzračevanje in
- je zagotovljeno ravnanje z blatom v skladu z zakonodajo.
Tako sestavljeno MKČN lahko uporabljajo lastniki enostanovanjske ali dvostanovanjske stavbe ali stavbe za kratkotrajno nastanitev brez restavracije ali druge gostinske stavbe za kratkotrajno nastanitev (planinska koča, gorsko zavetišče, ali dom ali lovska koča), kjer oskrba s pitno vodo iz javnega vodovoda ni zagotovljena.
Kaj pomeni za lastnika to, da ima vgrajeno MKČN?
Lastnik objekta na lastne stroške zagotovi načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje MKČN. Vgrajena MKČN je v njegovi lasti in upravljanju. Lastnik MKČN je torej hkrati tudi upravljavec MKČN.
Pred vgradnjo je potrebno pridobiti:
- vodno soglasje na Direkciji RS za vode (obrazec vloge je dostopen na povezavi: http://www.dv.gov.si/si/delovna_podrocja/urejanje_voda/vodna_soglasja/)
- soglasje izvajalca javne službe (obrazec vloge je dostopen na povezavi: http://www.jp-prlekija.si/uploads/File/vloge/Vloga_za_izdajo.pdf)
Po vgradnji MKČN je potrebno storiti sledeče:
- Lastnik oz. upravljavec MKČN je dolžen najpozneje 15 dni po začetku njenega obratovanja o tem pisno obvestiti izvajalca javne službe – JP Prlekija d.o.o.. Obrazec je dostopen na povezavi (OBR_Prijava_MKČN). Lastnik oz. upravljavec MKČN obrazec izpolni in ga skupaj s prilogama posreduje izvajalcu javne službe – JP Prlekija d.o.o. po navadni pošti, skenirano preko elektronske pošte na naslov info@jp-prlekija.si ali dokumente osebno prinese na sedež podjetja.
- Ko MKČN začne stabilno delovati (to je po 3 - 9 mescih po zagonu MKČN), mora lastnik oz. upravljavec MKČN pri pooblaščenem izvajalcu monitoringa odpadnih vod, naročiti prve meritve (vzorči se trenutni vzorec na iztoku iz MKČN). Izvajalec lastniku MKČN na podlagi opravljenih meritev izda analizni izvid. V kolikor je izvid neustrezen, je potrebno preveriti in urediti način čiščenja ter meritve ponoviti. Seznam pooblaščenih izvajalcev monitoringa odpadnih vod je dostopen na povezavi: http://okolje.arso.gov.si/onesnazevanje_voda/tabela/5/page/1.
Na območju delovanja JP Prlekija izvajajo monitoringe predvsem sledeči izvajalci:
Naziv
Naslov
Telefon
Orešje 4, 2250 Ptuj
02 790 00 60
Puhova ulica 10, 2250 Ptuj
02 780 54 64
Zagrebška 30, 2000 Maribor
02-45-00-300
NLZOH (Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano) Maribor
Prvomajska ulica 1, 2000 Maribor
02/45 00 100
Ipavčeva ulica 18, 3000 Celje
03/42 51 210
- Najpozneje 30 dni po prejemu ustreznega analiznega izvida, izpolnite obrazec, ki je Priloga 5 Pravilnika o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu odpadnih vod.
Obrazec - Poročilo o prvih meritvah je dosegljiv na povezavi:
http://okolje.arso.gov.si/onesnazevanje_voda/uploads/datoteke/Pravilnik%20o%20prvih%20meritvah%20in%20OM_2015.pdfEn izvod izpolnjenega poročila ter kopijo analiznega izvida pošljete na sedež JP Prlekija po navadni pošti ali preko elektronske pošte na naslov info@jp-prlekija.si ali pa dokumentacijo osebno prinesete na sedež podjetja, vsak dan med 7:00 in 15:00 uro.
V kolikor bodo težave pri izpolnjevanju obrazca, so vam delavci JP Prlekija pripravljeni pri tem pomagati (kontaktna oseba Barbara Zemljak, tel. 02 58 58 249).
Na podlagi pozitivnega poročila, vam bo izvajalcev javne službe znižal okoljsko dajatev za 90% (prvi naslednji mesec po prejemu poročila).
- Naslednje koledarsko leto po izvedbi prvih meritev (in nato vsaka tri leta) vas bo izvajalec javne službe v skladu z določili predpisov, obiskal na terenu in opravil vizualni pregled delovanja MKČN. Ob tem bo izpolnil Prilogo 2 Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode: Poročilo o pregledu: (http://okolje.arso.gov.si/onesnazevanje_voda/uploads/datoteke/Komunalna_uredba_2015.pdf)
O terminu pregleda vas izvajalec javne službe pisno obvesti en teden pred ogledom. Opravljen pregled se plača po veljavnem ceniku JP Prlekija d.o.o..
Pri terenskem pregledu MKČN, izvajale c preveri, ali in kako MKČN deluje. Pregleda se tudi dokumentacija, ki jo morate v skladu z veljavnimi predpisi hraniti in sicer:
- navodila dobavitelja za obratovanje in vzdrževanje naprave,
- vodno soglasje v skladu s predpisi, ki urejajo vode, in pregledno situacijo, iz katere je razvidno mesto iztoka iz MKČN v vode, opredeljeno s koordinatami v državnem koordinatnem sistemu za raven merila 1:5.000 (in ime vodotoka, če gre za odvajanje v vodotok),
- poročilo o opravljenih prvih meritvah v skladu s predpisom, ki ureja prve meritve in obratovalni monitoring odpadnih voda,
- dokumentacijo o opravljenih delih na MKČN,
- izjavo o lastnostih MKČN v skladu s predpisi, ki urejajo gradbene proizvode (LE ZA TIPSKE MKČN),
- podatke o ravnanju z blatom, in sicer potrdilo prevzemnika blata (delovni nalog izvajalca javne službe JP Prlekija d.o.o.) o prevzemu blata z navedbo datuma in količine prevzetega blata (NE VELJA ZA KMETE),
- kopijo izjave z navedbo datuma in količine uporabe blata v skladu s predpisom, ki ureja uporabo blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu, če gre za kmetijsko gospodarstvo (VELJA LE ZA KMETE),
- podatke o izrednih dogodkih, ki nastanejo med obratovanjem MKČN (tehnične okvare na MKČN ter druge prekinitve obratovanja MKČN, neravnovesje aktivnega blata zaradi drugačne sestave odpadne vode – napihnjeno blato, ipd.); navedene morajo biti aktivnosti za odpravo okvar ali drugih nepravilnosti ter čas trajanja od ugotovljene nepravilnosti do sanacije nepravilnosti/okvare.
Terenski pregled MKČN, lahko upravljavec nadomesti z izdelavo novega analiznega izvida, ki ga pošlje v roku 1 leta od opravljenih prvih meritev. Upravljavec pri pooblaščenem izvajalcu naroči izvedbo tako imenovanih občasnih meritev odpadne vode iz MKČN do kapacitete 50 PE.
V kolikor tak občasen pregled pokaže, da naprava ne deluje ustrezno, preneha veljati znižana okoljska dajatev, kar velja enako za ugotovljene presežene mejne vrednosti na osnovi rezultatov opravljenih občasnih meritev.
Aktualno
-
Obvestilo
19.11.2024Obveščamo vas, da je Javno podjetje Prlekija d.o.o. – v stečaju, dne 7. 11. 2024 prenehalo z izvajanjem dejavnosti oskrbe s pitno vodo ter odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode. »
-
Obvestilo o prekinitvi oskrbe s pitno vodo v naselju Cven
23.10.2024Uporabnike pitne vode v naselju Cven od hišne št. 49 do 86B, da bo danes predvidoma do 17. ure prekinjena oskrba s pitno vodo zaradi odprave okvare na vodovodnem omrežju. »
-
Nadomestila za zmanjšanje dohodka na kmetijskih zemljiščih zaradi zahtev vodovarstvenega režima za leto 2024
01.08.2024Upravičenci do nadomestila na najožjem vodovarstvenem območju Apaškega polja oz. zajetja Podgrad in Segovci, oddate zahtevek na Javno podjetje Prlekija d.o.o. - V STEČAJU, Babinska cesta 2a, 9240 Ljutomer. »
Kontakt
Javno podjetje Prlekija d.o.o. - V STEČAJU
Babinska cesta 2A, 9240 Ljutomer
Tel: 02 58 58 240
Fax: 02 58 58 248
E: info@jp-prlekija.si
I: www.jp-prlekija.si